Historickou cestou cez Dargovský priesmyk vedie nový zážitkový náučný chodník, ktorého vznik podporil Košický samosprávny kraj zo svojho dotačného programu Terra Incognita. Chodník končí pri unikátnom kamennom obelisku, známom aj ako župný hraničný kameň, ktorý sa v rámci projektu taktiež dočkal svojej opravy.
„Legenda hovorí, že ide o takzvaný župný kamenný obelisk, ktorý označoval hranicu oddeľujúcu Abovskú a Zemplínsku župu a dodnes pretrval ako jeden z mála autentických svedkov historického vývoja župných hraníc. Hraničný kameň nebol osadený priamo na hrebeni Slanských vrchov, ale v smere, kde vyúsťoval do jedného cípu hranice, aby tak okoloidúcim dával na známosť, že prechádzajú z jedného administratívno-správneho územia do iného. V súčasnosti označuje hranicu medzi okresmi Trebišov a Košice-okolie. Na Slovensku nepoznáme iný hraničný kameň v takomto nezvyčajnom prevedení a aj preto je jeho sprístupnenie zážitkovým chodníkom z obce Dargov významným počinom, ktorý podčiarkuje jeho unikátnosť a prináša novú možnosť dozvedieť sa niečo viac o našej histórii. Som hrdý na to, že tento unikát máme v našom kraji a že sa vďaka dotácii zo župného programu stal súčasťou nového náučného chodníka,“ približuje kamennú pamiatku predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Chodník k neobarokovému kamennému medzníku z polovice 19. storočia.
Košický samosprávny kraj sa v spolupráci s Rotary klubom Trebišov podieľal na vybudovaní náučného a zážitkového chodníka, ktorý vedie historickou lesnou cestou z obce Dargov a končí pri župnom hraničnom kameni. Na chodníku bolo osadených 8 obojstranných informačných tabúľ, obsahujúcich texty a grafiku popisujúcu dejiny tejto historickej cesty, obdobie bojov druhej svetovej vojny, ale aj flóru, faunu a geológiu tejto oblasti.
„Cesta bola v minulosti veľmi frekventovaná a okrem jej hlavného telesa sa zachovali aj takzvané „úvozy“. Sú to siete cestičiek a skratiek lemujúce hlavnú kamennú cestu, po ktorej chodili ťažké vozy. Priehlbiny týchto vedľajších ciest je vidieť dodnes a ich mapy sú zakreslené na jednej z informačných tabúľ. Zaujímavosťou na chodníku sú aj miesta, ktoré slúžili ako vojenské opevnenia, bunkre a delostrelecké stanovištia v 2. svetovej vojne a na svoje si prídu aj milovníci legiend a záhad,“ približuje špecifiká náučného chodníka autor myšlienky Peter Sklenčár.
Trasa chodníka končí pri štvormetrovom župnom hraničnom kameni. Nachádza sa vedľa súčasnej cesty v Dargovskom priesmyku a bol odborne zreštaurovaný dvoma sochármi. V jeho blízkosti bola osadená informačná tabuľa a zriadené nové odpočívadlo s dvomi sadami lavičiek na spevnenej ploche, ktoré ponúka možnosť načerpať z atmosféry tohto zaujímavého miesta. Samotná trasa chodníka je určená najmä pre peších turistov, ale na jej konci, pri župnom kameni, je možnosť parkovania až pre 20 automobilov, ktoré využijú najmä mototuristi.
„Okolité lesy Slanských vrchov sú dnes využívané najmä na aktívny relax, ale Dargovský priesmyk si toho pamätá naozaj mnoho. Ako svedok významných, ale zároveň tragických, udalostí 2. svetovej vojny nám ich aj v dnešnej dobe pripomína nedávno zrekonštruovaným pamätníkom na vrchole priesmyku. Aj preto sme radi, že sme mohli podporiť vybudovanie náučného chodníka, ktorý návštevníkom sprístupní nové miesta a poskytne ďalšie zaujímavé informácie z okolia. Verím, že sa chodník stane vyhľadávanou atraktivitou ako pre jednotlivcov, tak aj pre študentov a školy. Naším cieľom totiž bolo vytvoriť spojenie aktívneho oddychu s možnosťou dozvedieť sa niečo nové z minulosti tejto významnej lokality Košického kraja,“ upriamuje pozornosť na nové turistické vyžitie územia Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus.