Najvýchodnejšia hoľa na Slovensku – Kojšovská hoľa a spolu s ňou aj pohraničná obec Jablonov nad Turňou sa prispôsobujú aktuálnym trendom. Najmä tým cyklistickým. Vďaka krajskej dotačnej schéme Terra Incognita nájdu na oboch týchto miestach cyklisti nové zázemie s nabíjačkami, servisom a dokonca aj požičovňou bicyklov. Kraj podporil dva projekty s podobným cyklo-zámerom v celkovej výške 27 380 eur. Výsledný produkt urobí návštevu týchto vyhľadávaných miest ešte atraktívnejšou, keďže k nádherným výhľadom na okolitú prírodu pridá aj praktický rozmer a vytvorí tak ďalšie strategické body na doslovné „nabitie bateriek“.
„Kojšovská hoľa parí jednoznačne k jedným z najviac obľúbených miest v našom kraji. Navštevujú ju skalní turisti, vytrvalci, ktorí sa odhodlali na trasu SNP, ale aj rodiny s deťmi. Podobné miesto nájdeme aj na Gemeri. Okolie penziónu Granárium v Jablonove nad Turňou tiež ponúka dobrodružstvo zvlneného terénu, jaskýň, hradov či tiesňav. Som preto rád, že oba projekty cyklozázemia obstáli v hodnotení a boli aj zrealizované. Na oboch miestach po novom východniari aj návštevníci z okolia nájdu multifunkčný nabíjací stojan pre rôzne typy ebajkov, ako Bafang, Yamaha, Shimano či Specialized, ktorý je už na Kojšovke nainštalovaný a cez leto slúžil eBajkerom zadarmo. V areáli penziónu Granárium už tiež stojí kontajner s modernou solárnou nabíjacou stanicou pre elektorbajky a od budúceho roka poslúži aj ako požičovňa bicyklov a tiež ako uzamykateľná garáž pre ubytovaných hostí. Teší ma, že cykloturistika oslovuje stále viac ľudí, ktorí sú doslova hladní po objavovaní pokladov nášho kraja zo sedadla bicykla. Župa sa preto usiluje urobiť maximum pri budovaní modernej cyklistickej infraštruktúry,“ hovorí predsa Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Baterky si nabijete už aj na hlavnom hrebeni Volovských vrchov
Kojšovská hoľa je jedným z najvyšších bodov hlavného hrebeňa Volovských vrchov a je obľúbeným cieľom pre Košičanov, Gelničanov aj Medzevčanov. Vďaka poriadnemu prevýšeniu si sem chodia kondičku trénovať bajkeri z celého kraja, tých s baterkami nevynímajúc. Práve vďaka elektrobicyklom sa stal aj tento hrebeň navštevovanejším a tak vybudovanie stojana, ktorý umožňuje pohodlne a zadarmo si nabiť bicykle či dofúkať pneumatiky, je viac ako vítané.
„Musím povedať, že v destináciách Košického kraja intenzívne vnímame potreby cyklistickej komunity, ktorá sa neustále rozrastá aj vďaka príchodu elektrobicyklov. Tie otvorili nové možnosti aj pre menej zdatných a umožnili im dostať sa do menej prístupných lokalít. Chcem však podotknúť, že nabíjacie stojany neslúži len cyklistom. Každý jeden turista, bežkár, skialpinista či dogtrekker vie využiť zásuvky na cyklostojane na bezplatné nabitie svojho telefónu, tabletu či notebooku. Počas čakania na pribúdajúce paličky na baterke si návštevníci môžu urobiť prechádzku k meteostanici na vrchole Kojšovky, alebo k neďalekému fotopointu s výhľadom na naše veľhory,“ vyzdvihuje výhody lokality Lenka Jurková Vargová, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus.
Cyklisti sú vítaní aj pod Soroškou v Slovenskom krase
Jablonov nad Turňou je pohraničná obec, ktorá láka výnimočným areálom stredovekej zrekonštruovanej sýpky, kde sa turisti môžu ubytovať, najesť a po novom si aj dobiť baterky. V areáli penziónu Granárium pribudla solárna nabíjačka na eBajky a spolu s ňou aj kontajnerovo riešená dielnička s náradím a garážou pre bicykle. Do budúcna autori projektu plánujú aj požičovňu bicyklov a ďalšie rozširovanie služieb pre športovcov.
„V samotnej obci Jablonov nad Turňou sú poriadne výškové rozdiely a často k nám chodia hostia na bicykloch, ktoré si chcú dobiť či aspoň bezpečne uskladniť pred pešou túrou. Preto vznikla myšlienka vybudovať v areáli penziónu miesto, ktoré uspokojí potreby tak ubytovaných hostí, ako aj verejnosti, ktorá k nám príde len na kávu a niečo dobrého pod zub. Do budúcna sa chceme aj trocha odlíšiť a ľuďom, ktorí nás navštívia, bicykle aj požičiavať, aby mohli navštíviť všetky skvosty tejto lokality. Neďaleko sú totiž slovenské aj maďarské jaskyne, Zádielska tiesňava, Hájske vodopády, Hrhovské vodopády, Silická planina či jazero Úhorná,“ vysvetľuje autorka projektu Silvia Pápaiová