Bratislava je moderným a dynamickým mestom, ktoré je politickým, kultúrnym a ekonomickým centrom Slovenska. Mesto má bohatú architektonickú mozaiku, ktorá zahŕňa gotický Dóm sv. Martina, kde boli korunovaní uhorskí králi, barokový Primaciálny palác, kde boli podpísané Pressburské mierové zmluvy, a množstvo moderných stavieb, ktoré odzrkadľujú jeho súčasný vývoj.
Bratislava je tiež známa svojou živou kultúrnou scénou. Má viaceré divadlá, múzeá, galérie a je domovom Slovenskej filharmónie. Každoročne sa tu konajú rôzne kultúrne festivaly, vrátane známeho Bratislavského hudobného festivalu.
Poloha Bratislavy na Dunaji a blízkosť k hraniciam s Rakúskom a Maďarskom robí z mesta významný dopravný uzol a turistickú destináciu. Staré mesto je obľúbenou časťou pre návštevníkov, vďaka svojim úzkym kľukatým uličkám, kaviarňam a obchodom, ktoré ponúkajú príjemnú atmosféru na prechádzky a relax.
Krátka história Bratislavy
Bratislava, hlavné mesto Slovenska, má bohatú a rozmanitú históriu. Pôvodne bolo toto územie osídlené už v praveku, a počas svojej dlhej histórie bolo svedkom rímskej, veľkomoravskej, maďarskej a habsburskej nadvlády.
V 10. storočí sa stala súčasťou Uhorska a postupne sa vyvinula v dôležité administratívne a hospodárske centrum. V roku 1536 sa Bratislava stala korunovačným mestom Uhorských kráľov, funkciu, ktorú si udržala až do začiatku 19. storočia. Počas tohto obdobia boli v meste korunované významné postavy, ako boli Mária Terézia a Jozef II.
Počas 18. a 19. storočia prešla Bratislava rozsiahlym rozvojom. V tomto období boli postavené mnohé významné architektonické pamiatky a mesto sa stalo kultúrnym centrom regiónu.
Po rozpade Rakúsko-Uhorska v roku 1918 sa Bratislava stala súčasťou novovzniknutého Československa. V roku 1993, po rozdelení Československa, sa Bratislava stala hlavným mestom nezávislého Slovenska.